یکی از لغاتی که امروزه در سراسر جهان باب شده و فقط شامل سه حرف می‌شود: VPN است. آیا میدانید VPN چیست؟ اگر نمی‌دانید ما به شما خواهیم گفت. می‌دانید چرا شما هم به یکی از آن‌ها احتیاج دارید؟ اگر جواب شما منفی است، ما پاسخ این سؤال را نیز به شما می‌دهیم.
خب، شما آموخته‌اید که شبکه اختصاصی مجازی چیست و به این نتیجه رسیده‌اید که به VPN احتیاج دارید. اما تعداد فراهم‌کنندگان VPN بسیار زیاد است که بعضی از آن‌ها راه‌حل‌های رایگان را پیشنهاد می‌کنند،
برخی دیگر مبلغ قابل‌توجهی پول در ازای آن دریافت می‌کنند و مدل‌های گوناگونی هم در این بین وجود دارد. کدام‌یک از این‌ها برای شما بهتر است؟
خرید فیلتر شکن

خرید فیلتر شکن

ما به ارائه‌دهنده اعتماد می‌کنیم

     راحت‌ترین راه برای توصیف یک وی پی ان در اصطلاح می‌توان آن را به یک تونل شبیه کرد. کامپیوتر شما در یک انتهای این تونل نشسته و سرور در انتهای دیگر قرار دارد (aka نقطه خروج VPN است). کامپیوتر شما به شما تعلق دارد درنتیجه شما نسبت به امنیت آن مسئول هستید.
      اما نقطه خروجی به ارائه‌دهنده فیلتر شکن تعلق دارد و این ارائه‌دهنده است که ساختار رمزگذاری و پروتکل VPN را انتخاب می‌کند. به همین دلیل امنیت سرور و تونل به دست ارائه‌دهنده است.
      ارائه‌دهنده همچنین بر روی تمام داده‌هایی که شما به‌وسیله VPN انتقال می‌دهید کنترل دارد. بنابراین شما باید به ارائه‌دهنده خود به همان اندازه که به خود اعتماد دارید مطمئن باشید. شما نیاز دارید که بدانید خدمات دهنده در حال سرک کشیدن به اطلاعات شما یا تعدیل کردن ترافیک شما نیست و در حال ثبت کردن داده‌های شما نیست و همچنین اینکه از پروتکل‌های قابل‌اعتماد و رمزنگاری قوی استفاده کند.
اعتماد به vpn

اعتماد به vpn

چگونه بدانم به کدام خدمات دهنده VPN می‌توانم اعتماد کنم؟

     به‌عنوان نقطه آغاز، افرادی که در این بازار تازه‌کار نیستند نگاه کن. هرچه شرکت خدمات دهنده مدت بیشتری را در این کسب‌وکار حضورداشته است ، احتمال قابل‌اعتماد بودن آن بالاتر می‌رود.

کدام پروتکل VPN را باید انتخاب کنم؟

      ما در این پست در مورد برخی از پروتکل‌های در دسترس بحث می‌کنیم. بعضی از پروتکل‌ها از برخی دیگر امنیت بالاتری دارند و برخی دیگر نسبت به بقیه سریع‌تر هستند. ولی بحث در مورد تمام تفاوت‌های آن‌ها باهم بسیار دشوار است.
در یک‌کلام می‌توان گفت سعی کنید از PPTP (پروتکل تونلی نقطه‌به‌نقطه ) اجتناب کرده و به‌جای آن به راه‌حل‌هایی که مبنی بر VPN باز هستند نظر کنید. PPTP یک پروتکل قدیمی است و بسیار غیر ایمن تلقی می‌شود. در نقطه مقابل ، VPN باز یک VPN جدید نسبتاً قابل‌اعتماد هست که هم امن است و هم قابل‌اعتماد و به‌صورت منبع باز (OPEN SOURCE) می‌باشد بنابراین مدام از نظر حفره‌های امنیتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

آیا باید به شماره و مکان نقطه‌های خروج اهمیت بدهم؟

      معمولاً خدمات دهندگان VPN تعدادی نقاط خروجی در کشورهای گوناگون پیشنهاد می‌دهند، اما در بعضی موارد نقطه خروجی به‌صورت خودکار انتخاب می‌شود.آیا باید به آن توجه کرد؟ بستگی دارد به این‌که واقعاً VPN را برای چه‌کاری نیاز دارید؟ اگر می‌خواهید از حریم خصوصی و امنیت خود در هنگام استفاده از وای فای رایگان مثلاً در یک کافی‌شاپ مطمئن شوید، هر نقطه خروجی می‌تواند این کار را انجام دهد.
اما اگر می‌خواهید به وب‌سایت یا سرویسی که در کشور شما دسترسی به آن امکان ندارد (مثل فیس بوک یا ویکی‌پدیا در زمانی که به چین سفر می‌کنید) دسترسی پیدا کنید، شما به طبیعتاً به خروجی در کشوری احتیاج دارید که به آن سرویس، دسترسی داشته باشد. بعضی‌اوقات شما ممکن است احتیاج به دسترسی به چیزی در یک کشور خاص دارید و در این مورد، شما باید مطمئن باشید که ارائه‌دهنده VPN شما یک نقطه خروجی در آن کشور داشته باشد. بنابراین، تعداد سرورهای بیشتر در کشورهای مختلف برای خدمات دهنده یک امتیاز محسوب می‌شود.
        نکته دیگر در مورداستفاده از VPN برای تغییر کشور شما: انتخاب خودکار در ۹۹% موارد کار نمی‌کند. در بیشتر موارد VPN به‌صورت خودکار سروری که از نظر جغرافیایی نزدیک‌تر باشد را انتخاب می‌کند و آن کشور احتمالاً در همان کشوری است که شما حضور دارید.

چه می‌شود اگر ارائه‌دهنده VPN ترافیک داده‌های من را ثبت و استخراج کرد؟

      بعضی از خدمات دهندگان VPN سایت‌هایی که شما ویزیت می‌کنید را ثبت و داده‌های آن را ذخیره می‌کنند.بعضی مواقع حتی این اطلاعات را با طرف سومی به اشتراک می‌گذارند. یا پروفایل شما را برای مقاصدی مثل تبلیغات هدفمند به شخصی می‌فروشند. آیا شما به این کار تمایل دارید؟ احتمالاً نه.
      در اینجا شما باید کاری کنید که افراد کمی آن را انجام می‌دهند. خواندن مجوز توافق‌نامه . دنبال سه چیز بگردید:
  • آیا خدمات دهنده VPN ترافیک شما را ثبت می‌کند؟
  • اگر این‌گونه است، آیا آن‌ها را نگهداری می‌کند؟
  • آیا او این اطلاعات را با کسی به اشتراک می‌گذارد؟
امن‌ترین راه انتخاب ارائه‌دهنده‌ای است که اصلاً چیزی را ثبت نمی‌کند.
ترافیک اینترنت با vpn

یک VPN خوب چقدر می‌ارزد؟

      بعضی از ارائه‌دهنده‌ها یک اتصال VPN رایگان پیشنهاد می‌دهند، بعضی روی اتصالات رایگانشان محدودیت می‌گذارند و بعضی دیگر شما را از آغاز مجبور به پرداخت می‌کنند. کدام را باید انتخاب کنید؟
     در آغاز، شما می‌دانید که هیچ‌چیز مفت و مجانی وجود ندارد. VPN ها هم از این قضیه مستثنا نیستند. شما هزینه  VPNرایگان را با اطلاعاتتان می‌دهید. برای مثال نرم‌افزار OPERA در حال حاضر در مرورگر
خود پیشنهاد VPN رایگان می‌دهد. اما در واقع این‌یک VPN نیست و در اصل در حال ثبت اطلاعات مرور شما است که برای تبلیغات برای شما استفاده می‌شود.
اگر شما به حریم خصوصی خود احترام می‌گذارید، انتخاب یک VPN رایگان انتخاب خوبی به نظر نمی‌رسد.
قیمت وی پی ان

قیمت وی پی ان

      یک نسخه آزمایشی از یکی از VPN هایی که برای شما جذاب است را تهیه فرمایید و آن را امتحان نمایید. سپس برای ادامه سرویس‌دهی این خدمات دهنده ، وقتی از محدوده زمانی و اطلاعاتی نسخه رایگان عبور کردید پول پرداخت نمایید و آن سرویس‌دهنده کار خود را به درست انجام خواهد داد. به‌هرحال این نکته مدل نسخه آزمایشی است. 

2 دیدگاه

5 دلیل برای استفاده از وی پی ان - ویس vpn · فروردین ۳۱, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۹ ب.ظ

[…] و امن باشد، پس در خرید فیلتر شکن به مواردی که در مقاله قبلی گفته شد حتما دقت داشته […]

حقایقی که در مورد VPN نمی دانستید - ویس vpn · شهریور ۳۰, ۱۳۹۷ در ۴:۲۵ ب.ظ

[…] این مقاله به نکاتی در مورد خرید پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنم […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *